Tsentraalne versus detsentraalne ventilatsioonisüsteem
1. kaalutlus: ventilatsiooni tõhusus
Tsentraalsed ventilatsioonisüsteemid on üldiselt parimad tagamaks tasakaalustatud ventilatsiooni terves majas. Detsentraalne süsteem kasutab ruumides õhu tsirkuleerimiseks väikeseid ventilatsiooniseadmeid. Kodudes, kus kõiki ruume kasutatakse sageli, on tsentraalne ventilatsioonisüsteem tavaliselt mõistlikum. Kodudes, kus ruumid on ülejäänud majast eraldatud (näiteks garaaži kohal), võib eelistada detsentraalsete ventilatsiooniseadmete kasutamist.
2. kaalutlus: energiatõhusus
Sageli on vaja paigaldada eraldi väljatõmbesüsteemid ruumidesse, kus tekib palju niiskust. On olemas vannitoaventilaatorid, mida saab paigaldada, kuid need ei ole üldiselt nii tõhusad kui tsentraalne ventilatsioonisüsteem, kuna neil puudub energiatagastus. Seega on energiatõhususe aspektist mõistlikum kasutada tsentraalset soojustagastusega ventilatsiooni.
Detsentraalsete seadmete puhul toimub energiatagastus, kuid need ei sobi niisketesse ruumidesse.
3. kaalutlus: müra
Väike detsentraalne ventilatsiooniseade tekitab alati rohkem müra kui üks tsentraalne kogu maja süsteem. Detsentraalsed ventilatsioonisüsteemid koosnevad erinevatesse ruumidesse paigaldatud eraldiseisvatest ventilatsiooniseadmetest. Tsentraalsed süsteemid kasutavad värske õhu jaotamiseks ühte ventilatsiooniseadet ja kanaleid, mille kaudu õhk liigub. Müra on vähem.
4. kaalutlus: soojuskadu
Ventilatsiooniseadmed nõuavad läbi hoone konstruktsioonide kahte toru – õhuvõtt ja heiteõhk ja nende torude läbiviimisel hoone konstruktsioonidest ei tohi tekkida soojuskadu ehk sein peab säilitama oma soojust isoleerivad omadused. Detsentraalseid seadmeid tuleb paigaldada rohkem ja seetõttu on soojuskadu suurem.
5. kaalutlus: süsteemi juhtimine
Tsentraliseeritud ventilatsioonisüsteeme saab hallata ühe juhtpuldi abil. See on palju lihtsam kui ühest ruumist teise liikumine ja üksikute seadmete seadete muutmine. Mõnel juhul on aga mõistlikum seadistusi kohandada, et rahuldada eri ruumide erinevaid vajadusi.
6. kaalutlus: õhujaotus
Tsentraalsetes süsteemides juhitakse värske õhk eluruumidesse ja heiteõhk tõmmatakse välja sanitaarruumidest. Selline lahendus on kõige efektiivsem. See on teaduslikult kui ka praktikas tõestatud. Selline lahendus tagab eluruumides vajaliku õhuvahetuse, olles samal ajal ka energiasäästlik. See efekt ei ole detsentraalsete ventilatsiooniseadmete puhul saavutatav.
7. kaalutlus: paigalduskulud
Kasulik info
Zehnder Baltics OÜ
Rannamõisa tee 38d, 13516 Tallinn
KMKR EE101347594
Reg. nr. 11892250